Search
  • Rasmus Alvar Jõekaar

Tahe olla parem

Tänapäeval üha aktuaalsem teema on nüüd vägagi lihtsaks tehtud. Maailmas toodetakse niivõrd palju plasttooteid mille kasutusaeg ei küündi isegi lähedale selle plasti elueale. See on põhjustanud ulatusliku plasti reostuse nii maismaal kui meredes. Sellele julgelt vastav liikumine zero-waste ehk nullkulu eluviis on väga hea suunanäitaja, kuidas lõpetada säärane ebamõistlik süsteem.


Olin 8. klassis kui minu tähelepanusse jõudis teadmine, et meil on ohjeldamatu jäätmete hulk millega ei ole midagi pihta hakata. Uurisin miks see on nii ning mis seda põhjustab ning jõudsin järeldusele, et enda teadmata olin olnud osa maailmat hävitavale süsteemsele reostusele - plastireostusele. Noorena nagu ikka ei suudeta hirmaste asjadega leppida ning soovisin, et oleks mingi viis kuidas sellist õudust vältida ja avastasin nullkulu elustiili. See tähendab, et sinu elutegevusest tekkinud prügi maht, mis ei lagune meie eluajal, on sulle keelatud. Ma olin äärmiselt huvitatud teemast ning tegin tollal ka eksperimendi - nimelt toitusin nädal aega ainult pakendivabadest toiduainetest. See osutus üsna aeganõudvaks, kuna kõiki asju polnud saada ühest kohast ning tuli mööda linna erinevate toiduainete jaoks ringi sõita. Kordasin katset ka 9. klassis ning üheaastane vahe oli märgatav. Toitu oli kergem kätte saada ning piisast sellest kui ma käisin kolmes erinevas kohas, et saada kõik vajalikud asjad kätte.


Kätte on jõudnud aasta 2020 ning on tekkinud võimalus elada pakendivabalt nullkulu elustiili paremini kui kunagi varem, sest Tallinnas avati esimene pakendivaba kauplus, kust saab kõik eluks vajaliku taaskasutatavates või enda anumatesse. Kui mõelda millise maailma me jätame endast maha ei ole just meeldiv seda ette kujutada reostatuna ja koledana. Muutus algab ühest inimesest korraga, kui kõik midagi muudavad on lõpptulemus väga suur. Tegelikult pole isegi keeruline vältida pakendeid kui vaid tahta, lihtsalt me oleme harjunud elama nii, ning inimesed on vanade harjumuste ohvrid, olid ja on ka tulevikus.

39 views0 comments

Recent Posts

See All
 

©2020 by Kiilitaja, Aktiiv. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now